News Photo

Okul Öncesi Çocuklar İçin Egzersizin Önemini Anlamak

Aktif olmak her ailenin yapabileceği en önemli şeylerden biridir ve okul öncesi çocuklar için dışarı çıkıp biraz egzersiz yapmak daha da önemlidir. Bu nedenle Pusula Anaokulu çocukları aktif olmaya teşvik eder ve bu nedenle egzersizi çocuğunuzun gününün düzenli bir parçası haline getirdiğinizden emin olmalısınız.

Çoğu zaman çocuklar, özellikle de sosyal bir durumdayken enerjiyi kendi başlarına dışarı çıkarırlar. Ancak çocuğunuz gün içinde ne kadar aktif olursa olsun, eve geldiklerinde ailece düzenli olarak egzersiz yapmak yine de harika bir fikirdir. Nedenini burada öğrenin!


Sağlıklı Alışkanlıklar Oluşturun

Egzersizin en iyi faydalarından biri çocuğunuzun hayatı boyunca sadık kalabileceği bir rutin oluşturmasına yardımcı olmasıdır. Sağlıklı yemekler yemek veya geceleri dişlerinizi fırçalamak gibi düzenli bir şey yaptığınızda, bunu yapmayı düşünmenize bile gerek kalmaz. Bu sadece gününüzün bir parçası. Egzersiz için de aynı şey geçerli. Her gün yarım saat ya da bir saat egzersiz yapmak, çocuğunuzun büyüdüğünde gününün o kısmını yapmayı öğrenmesine yardımcı olabilir. Bir kez onların rutini haline geldiğinde, onu kırmak çok zaman alacaktır.

Egzersiz yapmanın bir diğer harika nedeni de fazla enerjiden kurtulmaktır. Çocuklar bol miktarda enerjiye sahiptirler çünkü hayatlarında genellikle neredeyse hiç stres yaşamazlar, bu da onların rahatlamalarına ve enerji kazanmalarına olanak tanır. Ancak bu enerji tüketilmezse çocuğunuzun uykuya dalması ve vücudunun ihtiyaç duyduğu dinlenmeyi sağlaması zorlaşır. Aktif olduğunuzdan emin olmanın harika bir fikir olmasının bir nedeni de budur; Dinlenmiş bir çocuk daha mutlu bir çocuk olma eğilimindedir!


Yaparak öğrenmek

İlk kez ağaca tırmandığınız veya bisiklete bindiğiniz zamanı düşünün. Muhtemelen, aktiviteyi ilk kez denemeden önce biraz gergindiniz ve daha sonra neyi başarabileceğinizi gördüğünüzde kendinizi harika hissettiniz. Bu, okul öncesi çocuklarda yaygın bir duygudur çünkü sürekli olarak vücutlarının neler başarabileceğini öğreniyorlar.

Kendilerini bir egzersizi tamamladıklarını görmek, daha fazlasını yapmaları ve dışarıda geçirdikleri zamandan en iyi şekilde yararlanmaları için harika bir motivasyon kaynağıdır. Bu aynı zamanda yeni beceriler öğrenmenin de harika bir yoludur çünkü çocuklar oyun oynayarak ve aktif olarak öğrenme eğilimindedirler. Teşvik edici aktivite onların hem fiziksel hem de zihinsel olarak büyümelerine yardımcı olur!


Aile zamanı

Eğer siz de birçok aile gibiyseniz, muhtemelen çocuğunuzu anaokulundan aldıktan sonraki gün içinde çok fazla zamanınız kalmamıştır. Ne yazık ki, iş yerinde geçen zorlu bir günün ardından günün tadını çıkarmak için çok fazla zaman kalmadı, bu nedenle aile egzersizi bu kadar önemli olabilir.

Herkesin keyif alabileceği aktiviteleri seçmek, egzersizi aile üyelerinin bağ kurmasına ve daha yakın ilişkiler kurmasına yardımcı olan eğlenceli bir etkinlik haline getirebilir. Hatta okul öncesi çağındaki çocuğunuzun zaman zaman aktiviteyi seçmesine izin vererek bazı kararlar almasına bile izin verebilirsiniz. Birbirinize zaman ayırmanın ve çocuğunuzu daha bağımsız olmaya teşvik etmenin harika bir yolu.

Ne kadar aktif olmayı seçerseniz seçin, evde düzenli egzersiz yapmak, çocukların enerjilerini tüketmelerine ve zihinsel ve fiziksel olarak büyümeye başlamalarına yardımcı olmanın en iyi yollarından biridir. Egzersizi ve bunun okul öncesi çocuğunuza nasıl yardımcı olabileceğini tartışmak isterseniz, Çocuk Akademisi size daha fazla bilgi vermekten mutluluk duyar!

Bu Haberi Paylaş

Yorum Yap

Pusula Anaokulu Merkezimiz'de çocuğunuz için ideal bir eğitim ortamı sunuyoruz. Eğitim hizmetlerimizden yararlanmak ister misiniz?