News Photo

Yeni yürümeye başlayan çocuklar için temel kendi kendine yardım becerileri

Merkezinizin küçük çocuklarda temel kişisel gelişim becerilerinin geliştirilmesine nasıl yardımcı olabileceğini keşfedin. 

Kendi kendine yardım becerileri, bebeklerin, küçük çocukların ve küçük çocukların etraflarındaki dünyayı anlamlandırırken öğrendikleri becerilerdir. Bazen öz bakım becerileri olarak da adlandırılan kendi kendine yardım becerilerini geliştirmek, küçük çocukların daha bağımsız olmalarını sağlar. Bu beceriler, bağımsız hareket etmeyi öğrenmek, yemeklerini yemek ve evdeki küçük işlere yardımcı olmak için kendilerini hazırlamaktan oluşur. 

Yeni yürümeye başlayan çocuklar çok çeşitli kişisel bakım becerilerini öğrenirler. Bazıları bunları çabuk öğrenirken, bazılarının tekrar tekrar pratik yapması gerekir. Yeni yürümeye başlayan çocuklarda kendi kendine yardım becerilerini teşvik etmek ebeveynler için son derece ödüllendirici bir görevdir, ancak tüm çabalarına rağmen çocuklar bunları öğrenmede ve uygulamada zorluk yaşayabilir. Çocuk bakım merkezleri, eğitimli öğretmenlerin ve personelin yardım ve desteğiyle ebeveynlere, çocuklar arasında temel kişisel gelişim becerilerini geliştirmede yardımcı olabilir. 

Temel temel kendi kendine yardım becerileri 

Her ne kadar yeni yürümeye başlayan çocuklar bağımsız olabilmek için çeşitli becerilere ihtiyaç duysa da, ebeveynlerin ve öğretmenlerin çocuğun ilk yıllarında odaklanması gereken üç ana alan vardır. 

Kendi kendine beslenme 

Bağımsız beslenme becerileri bir çocuğun hayatında büyük bir fark yaratır. Çocuklar katı gıdalara geçtikçe temel yiyeceklerle başlayabilirler. Elle yenen yiyecekleri almaktan çocuk boyutunda mutfak eşyaları ve kendi tabaklarını kullanmaya kadar, çocuğun kendi kendine yemek yemesi ebeveynlere biraz nefes alma alanı sağlar. Kendi kendine beslenme aynı zamanda içecekleri de içerir. Üstü açık bardaklara geçmeden önce şişeleri ve damlatmaz bardakları bağımsız olarak kullanmak ve içecekleri kendileri dökmek önemli görevlerdir. 

Giyinme ve bakım 

Çocukları giydirmek ebeveynler için sürekli bir mücadele olabilir, ancak bu durumlarda çocuklara biraz özerklik vermek çok yardımcı olabilir. Öğrenme sürecinde dikkate alınması gereken birkaç faktör vardır. Çorapları çıkarmayı öğrenmek doğal bir ilk adımdır ancak onları tekrar giymek çok önemli bir olaydır. Buradan itibaren çocuk kollar, tokalar ve fermuarlarla uğraşmaya başlayabilir. Daha büyük bebekler minimum yardımla kendi kendilerine giyinebilme güvenini kazandıkça, sabahları aynı rutin genellikle çok daha sorunsuz ilerler. 

Hijyen ve tuvalet 

Ellerini bağımsız olarak yıkamak ve banyoda kendilerini temizlemeye yardımcı olmak, başlamak için iki iyi yerdir. Bu aynı zamanda çoğu insanın tuvalet eğitimine başladığı zamandır. Başlangıçta ebeveynler genellikle daha sonra silme, klozet kapağını temizleme ve çocukların ellerini yıkamasına yardımcı olma konusunda öncülük ederler. Ancak bunlar çocukların ilkokula başlamadan önce geliştirmeleri gereken becerilerdir. 

Yeni yürümeye başlayan çocuklar için bu temel kendi kendine yardım becerilerinin önemi 

Yeni yürümeye başlayan çocukların büyümesi ve daha bağımsız hale gelmesinin doğal faydalarının yanı sıra, kendi kendine yardım becerilerini teşvik ettiğimizde gözle görülür faydalar da vardır. 

Güveni artırır 

Yeni yaşam becerileri öğrenmek veya yeni bir görevi nasıl tamamlayacağınızı öğrenmek harika bir duygu. İster ilk kez ayakkabı giymek olsun, isterse günlük kıyafetini seçmek olsun, başarı duygusu artar. Çocuklar yeni beceriler öğrendikçe özgüvenleri de artar. Yetenekli olduklarını görüyorlar ve bu onlara yeni şeyler deneme konusunda güven veriyor. Her zaman başarılı olamayabilirler ama bu deneme isteği onları ileriye ve yukarıya taşıyacaktır. 

Kişisel kimlik oluşturmaya yardımcı olur 

Kimlik, birçok insanın hayatta mücadele ettiği bir şeydir, ancak olumlu bir öz kimliğin yaratılması çok erken başlar. Yeni yürümeye başlayan çocuklar, yaptıkları ve kendilerine söylenenlerle kim olduklarına dair fikirler oluştururlar. Yeni şeyler denemeye teşvik edilirlerse ve kendilerini öğrendiklerini ve başarılı olduklarını görebilirlerse, bu onları olumlu bir öz kimliğe sahip olacak şekilde şekillendirecektir. Bunun duygusal, sosyal ve hatta fiziksel gelişim de dahil olmak üzere yaşamları üzerinde önemli bir etkisi olabilir. 

Bağımsızlık 

Bağımsızlık büyümenin büyük bir parçasıdır. Bebekler hayatın çoğu alanında tamamen ebeveynlerine bağımlı olsa da, yaşlandıkça kendileri için giderek daha fazlasını yapmaya başlarlar. Öz bakım becerilerini öğrenmek, bağımsız bir yaşam yaratmanın ilk adımıdır; sonuçta ebeveynler çocuklarıyla birlikte okula gidemezler, dolayısıyla er ya da geç onlara ihtiyaçları olacak. 

Çocuk bakım merkezlerinin temel kişisel gelişim becerilerini geliştirmeye yardımcı olabileceği yollar 

Ebeveynler, aile üyeleri ve öğretmenler bir çocuğun hayatında önemli bir rol oynar. Çocuk bakım merkezlerindeki öğretmenler ve personel, kendi kendine yardım becerileri söz konusu olduğunda çocuğun ilerleyişini tartışarak ebeveynler ve ailelerle işbirliği yapmalıdır. Çocuklar onların bakımına bırakıldığında sürekliliği sağlamak için çocuk bakım hizmetlerinin ebeveynlerle aynı fikirde olması faydalıdır.  

Giydirme 

Sabah ve yatmadan önce giyinme rutinlerinin yanı sıra, çocuk bakım merkezleri, özellikle çeşitli kostümlerden oluşan bir gardırobları varsa, çocuğun giyinme becerilerinin geliştirilmesine de katkıda bulunabilir. Şövalye zırhı, prenses elbiseleri ve peri kanatları gibi fantezi ve masal kostümlerinden doktor, asker veya itfaiyeci gibi profesyonel veya işyeri üniformalarına kadar, oyun sırasında giyinmek bu kişisel gelişim becerisini geliştirmenin eğlenceli ve yaratıcı bir yolu olabilir. 

Bulaşıkları kullanma ve bağımsız yemek yeme 

Çocukları daha fazla kendine güvenmeye teşvik etmenin en iyi yollarından biri atıştırma molaları ve öğle yemeğidir. Öğretmenler, ister elle yenen yiyecekler olsun, ister çatal bıçak gerektiren yemekler olsun, çocukları kendi başlarına yemek yemeye teşvik etme şansına sahip olur. Ara öğün sırasında meyveleri soymak da pratik ve değerli bir egzersiz olabilir. 

Görsel programlar ve rutinler 

Çocuklar işleri kendi başlarına yapma eğiliminde olsalar da, genellikle kendilerini kreşte çeşitli programları takip ederken bulurlar. Atıştırmalıkların sunulduğu zamandan sessizce oturup bir hikaye dinleme sürecine kadar basit şeylerin tümü, görevlerin işleyişinin anlaşılmasına katkıda bulunur. Gündüz bakımında hazırlanan kolay ve anlaşılır bir programı takip etmek, çocukların dakik ve sorumlu olmayı öğrenmeleri için iyi bir eğitim olabilir.  

Oyun yoluyla öğrenme 

Yeni yürümeye başlayan bir çocuğun dikkat aralığını kazanmak zor olabilir. Çocuğun dikkatini çekmek ve odaklanmasını sağlamak kolay bir iş değildir. Bu, onlara yeni kişisel bakım becerilerinin öğretilmesinde küçük bir aksaklık yaratabilir, ancak çocuk bakım merkezinizin oyun yoluyla beceri öğretme sanatında ustalaşmış eğitimli öğretmenlerinin yardımıyla bu durum iyiye doğru tersine çevrilebilir.  

İster sayma, ister ince motor becerileri veya başka bir şey üzerinde çalışın, bu görevleri ve uygulamaları eğlenceli hale getirmenin birçok yaratıcı ve pratik yolu vardır. Bağımsız oyun yoluyla öğretmenin en iyi yollarından biri sanat ve el sanatlarını kullanmaktır. 

Bu Haberi Paylaş

Yorum Yap

Pusula Anaokulu Merkezimiz'de çocuğunuz için ideal bir eğitim ortamı sunuyoruz. Eğitim hizmetlerimizden yararlanmak ister misiniz?