News Photo

Çocuklarda İletişime Dair Küçük İpuçları

Günümüz anne ve babaların yaşadığı temel problemlerden biri. Çocuklarının, kendi otokontrollerini sağlamalarıyla alakalı onları yeterince eğitememeleri gelmektedir. Halbuki küçük tüyolar bizlere çok zor gelen, çözülemez diye etiketlendirdiğimiz problemleri çözüme kavuşturma anlamında ana silahımız olabilir. Sizler için önerilerimizi aşağıda sıraladık;

* Çocuklarınızla konuştuğunuz esnada aklının başka yerde olduğunu sezdiğiniz zaman hemen yere bir eşyanızı düşürün. Siz o nesneyi almak için eğildiniz sırada konuşmanıza devam edebilirsiniz.

* Çocuklarınızı ev içerisinde ya da farklı yerlerde istediğiniz yerde konumlandıramıyorsanız bunun da çözümü oldukça basittir aslında. Yavrunuz sizden bir şey istemeye geldiği ya da sizinle iletişime geçtiği anda konuşmayı kesmeden konumlandırmak istediğiniz yere doğru yürüyün. Böylece yavrunuz kendisi farkında olmadan sizin istediğiniz mekana doğru çekilmiş olacaktır.

* Çocuklarınız ile yetişkinler gibi polemiğe girmeniz de mümkündür. Lakin onlar ile tartışmaya girmek yerine sakin kalmak çok daha doğrudur. Önceleri sizin bu sakin haliniz onları daha fazla asabi hale getirip, huzursuz bir yapıya büründürse de sonraları bu yaptığından utanıp, kendine çekidüzen verme ihtimali de oldukça yüksek olacaktır.

* Yavrularınızı asla ama asla gerek kendi arkadaşları gerekse yetişkinler arasında küçük duruma düşürmeyin. Onlara karşı her zaman kibar davranmalı ve böyle hareket etmelidir.

* Çocuklarınızı sürekli olarak mutlu etmeye de çalışmayın. Onlara daima dönüşüme açık olmalarını ve dönüşüm için gerçek cesareti bulmaları konusunda atılımlar göstermelerini anlatmalısınız.

* Yavrularınızı severken onları doğuştan sahip oldukları meziyetler ile sevmeyin. Benim güzel kızım, zeki evladım gibi sevgi cümleleri çok yanlıştır. Onları daha sonradan kazanabilecekleri sıfatlarla övmek doğru bir davranış şekli olacaktır. Çalışkan oğlum, cömert kızım gibi söylemler kişilik gelişimleri adına önemli hususlar arasındadır.

Bu Haberi Paylaş

Yorum Yap

Pusula Anaokulu Merkezimiz'de çocuğunuz için ideal bir eğitim ortamı sunuyoruz. Eğitim hizmetlerimizden yararlanmak ister misiniz?