News Photo

Geleceğimizin Nesli Çocukları Nasıl Yetiştirmeliyiz?

Maddeleri saymadan önce belirtmek gerekir ki, dünyada ki her insan birbirinden farklıdır. Bu sadece dış görünüş olarak değildir, aynı zamanda karakter olarak da benzer genellemeyi yapabiliriz. Birazdan sayacağımız kurallar da dahil olmak üzere dünya üzerinde yapabilecek tüm genellemeler ya da daha spesifik çözümler onların gelişimleri için en etkili yöntem olmayabilir. Lakin çocuk yetiştirmeyle ilgili çok da derine inmeyen hususları da belirtmek de fayda vardır.

İnsanoğlu karakteri itibariyle sosyal bir varlıktır. Devamlı olarak bir kurum, kulüp ya da benzeri oluşumların içerisinde var olmak ister. Doğal olarak çocuklarımız da böylesi bir olgu ile dünyaya gelirler. Çok sıkıcı ve bunaltıcı olmadan kollanmalı ve gözetlenmelidirler.

Öte yandan onları bazı oyunlara teşvik etmeli, hatta kimi zaman oynadıkları oyunların da bizzat içerisinde olmalıdır. Hem babalık vasfının yanı sıra oyun arkadaşı olarak da hayatlarında daha fazla yer edinir, gelişimlerini yakın bir pencereden takip edebiliriz.

Çocuklarımızı bazen farkında olmadan çekinik yetiştirdiğimizde olabiliyor. Burada çekinikliği nasıl tanımladığımız da önemlidir. Zira toplum içerisinde çekiniklik kötü algılansa da uzak doğu ülkelerin birçoğunda saygı emaresi olarak da algılanabiliyor. Ne yazık ki ülkemizde tezat bir durum ile karşı karşıyayız. Çocuklarımıza bazen girişimci olmaları için zemin hazırlamalı, bilinçli bir şekilde kurgular organize edilmelidir. Unutmayalım ki ufak yaşlarda onlara yaptığımız her yardım ileri ki dönemlerde üzerlerine çığ olarak düşebilir.

En önemli hususlardan biri de abartıya kaçmamaktır. Her şeyin ortası makbuldür diyerek sevgide, titizlikte, özen gösterme de ve daha sayabileceğimiz birçok husus dahilinde aşırıya kaçmak büyük problemler doğurabilmektedir. Kimi zaman onlara fikirleri sorulmalı, kimi zaman sorumluluklar aldırmalı, kimi zaman yalnız bırakılmalıdır. Elbette tüm bunların hepsi yüksek seviyede olmamalıdır.

Ezcümle çocuklar, yetişkinlere daha kompleks bir hal içindedirler. Çözüm bulamadığımız kimi haller cereyan ederse eğer mutlaka ama mutlaka profesyonel yardım alınmalıdır.

Bu Haberi Paylaş

Yorum Yap

Pusula Anaokulu Merkezimiz'de çocuğunuz için ideal bir eğitim ortamı sunuyoruz. Eğitim hizmetlerimizden yararlanmak ister misiniz?